حقایق جالب درباره عدد پی

[ad_1]

برترین‌ها: فکر می‌کنید چرا این ثابت قدیمی ریاضی یک روز مخصوص در سال دارد؟

هزاران سال است که انسان‌ از عدد پی استفاده می‌کند

عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن است. اندازه دایره هرچقدر که باشد عدد پی تقریبا برابر با ۳.۱۴ است به این معنا که محیط دایره همیشه ۳.۱۴ برابر قطر آن است. مصریان و بابلی‌های باستان بیش از ۴۰۰۰ سال پیش این ثابت را کشف کردند و از آن در محاسباتشان استفاده کردند. در قرن هجدهم این ثابت ریاضی عدد پی نامیده شد.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

۱۴ مارس روز عدد پی است

در سال ۱۹۸۸، لری شاو از موزه علمی  ‌اکسپلوریتوریوم در سانفرانسیسکو اولین کسی بود که ۱۴ مارس را که ۳/۱۴ نوشته می‌شود و اتفاقا مصادف با روز تولد آلبرت انیشتین هم هست به عنوان روز عدد پی جشن گرفت. در سال ۲۰۰۹ کنگره  این روز را رسما تصویب کرد، این قطعنامه بیان می‌کند: «خانه نمایندگان از روز عدد پی و گرامیداشت آن در سراسر جهان حمایت می‌کند… و مدارس و معلمان را تشویق می‌کند که در این روز فعالیت‌های متناسبی مثل آموزش عدد پی و ریاضیات انجام دهند.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

پی یک عدد بی نهایت است

پی یک عدد گنگ است. آن را نمی‌توان به صورت کسری نشان داد، با یک الگوی تکراری به پایان نمی‌رسد یا بعد از چند رقم اعشار به پایان نمی‌رسد. این عدد تا بی نهایت ادامه دارد. تا کنون عدد پی تا ۲۲ تریلیون رقم بعد از اعشار محاسبه شده است. یک کامپیوتر با ۲۴ هارد درایو، ۱۰۵ روز بی وقفه کار کرد تا آن را محاسبه کند.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

محاسبه اعداد بیشتر پی لازم نیست

در حالی که عدد پی را تا بیش از یک تریلیون رقم محاسبه کرده ایم، اما واقعا به آن‌ها نیاز نداریم. دانشمندان می‌توانند حجم کروی کل جهان را تنها با ۳۹ رقم اعشار محاسبه کنند. آزمایشگاه رانش جت ناسا تنها از عدد پی با ۱۵ رقم اعشار برای ماموریت‌های علوم زمینی و فضایی خود استفاده می‌کند. آن‌ها برای محاسبات با بیشترین دقت که برای سفر بین سیارات است از عدد ۳.۱۴۱۵۹۲۶۵۳۵۸۹۷۹۳ استفاده می‌کنند و تا به حال نیاز نبوده از رقم‌های بیشتری استفاده کنند.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

ارقام بعد از اعشار عدد پی تصادفی هستند

تریلیون‌ها رقم بعد از اعشار عدد پی بدون هیچ الگوی مشخصی ادامه دارند. ریاضیدانان قرن‌ها به دنبال الگویی برای این ارقام بودند، تا اینکه در سال ۱۷۶۸ یک ریاضیدان و منجم سوئیسی-آلمانی به نام جان لمبارت ثابت کرد که عدد پی گنگ است.

 

حقایق جالب درباره عدد پی

 

 

قانونگذاران سعی کردند عدد پی را گرد کنند

اگر به اعداد بعد اعشاری پی نیاز نداریم، چرا آن را به شکل ۳.۲ نمینویسیم؟ در سال ۱۸۹۷ دکتر ادوین گودوین از ایندیانا تصمیم گرفت در محاسباتی که شامل عدد پی می‌شد، از ۳.۲ استفاده کند. او لایحه‌ای به مجلس ایالتی ارائه داد. بعد از بحث‌هایی که در این باره انجام شد، مجلس سنا متوجه شد که ایده تغییر این ثابت ریاضی بسیار احمقانه است و آن را تصویب نکرد.

 
حقایق جالب درباره عدد پی
 

یک نفر عدد پی را تا ۷۰۰۰۰  رقم بعد از اعشار حفظ کرده است

«راجویر مینا» قهرمان حفظ کردن عدد پی در کتاب رکورد‌های گینس است. در ۲۱ مارس ۲۰۱۵، «راجوینا»‌ی هندی توانست عدد پی را تا ۷۰ هزار رقم بعد اعشار از بر بخواند. این دانشجوی ۲۱ ساله قدرت حافظه خود را با حفظ کردن این اعداد به نمایش گذاشت. ۹ ساعت طول کشید تا او این اعداد را از حفظ و با چشمان بسته بخواند.
 
حقایق جالب درباره عدد پی
 

 
می‌توانید از تکنیک‌های حفظ کردن استفاده کنید

چه طور کسی می‌تواند ۷۰ هزار عدد را پشت سر هم حفظ کند؟ بیشتر رکوردداران اعداد را در گروه‌های کوچک حفظ می‌کند: مثلا گروه‌های دوتایی ۱۴-۱۵-۹۲-۶۵ و … یا هر ۹ عدد را به شکل شماره تلفن حفظ می‌کنند یا هر رقم یا گروه از اعداد را به یک کلمه نسبت می‌دهند و یک داستان از این کلمات می‌سازند. روش دیگر تجسم فضایی است که در آن یک مکان آشنا را تصور می‌کنید و سپس اعداد را به نقاط مختلف این مکان نسبت می‌دهید. برای یادآوری آن‌ها در فضا راه می‌روید و اعداد را می‌بینید.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

عدد پی یکی از راه‌های ثبت رکورد است

علاوه بر موفقیت راجویر، رکورد‌های دیگری هم با موضوع عدد پی ثبت شده اند. ۵۸۹ نفر در سال ۲۰۱۶ بزرگترین نماد انسانی عدد پی و ۵۲۰ معلم و دانش آموز ایتالیایی در سال ۲۰۱۷ طولانی‌ترین نمایش ارقام عدد پی را تشکیل دادند. شهردار شهر تابلوی عدد ۳ را نگه داشته بود و بقیه بعد از او ایستاده و هر کدام یکی از اعداد اعشار را در دست داشتند.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

عدد پی کاربرد‌های زیادی دارد

عدد پی فقط برای بازی و سرگرمی و نمایش دادن حافظه نیست. دانشمندان هر روز از عدد پی برای محاسبات مهم مثل تعیین حجم کره، مساحت دایره و حجم استوانه استفاده می‌کنند که پایه بسیاری از کار‌های مهم و مهندسی است. یکی دیگر از کاربرد‌های مفید عدد پی، در سیستم gps خودرو و گوشی‌های هوشمند است که از آن برای محاسبه مکان‌های خاص روی زمین استفاده می‌کند.

حقایق جالب درباره عدد پی
 

عدد پی بسیار طولانی است.

یکی از راه‌ها برای اینکه ببینید عدد پی چقدر طولانی است این است که عدد پی را تا یک میلیارد رقم بعد از اعشار با فونت ۱۲ چاپ کنید، در این صورت به قطعه کاغذی نیاز خواهید داشت که طول آن از کانزاس تا نیویورک سیتی باشد.
 
حقایق جالب درباره عدد پی

[ad_2]